Strona główna » Czy wiesz że... » Przerzutki w rowerach i różnice między nimi
  • GOBIKES.PL / ECORIDE.PL - SALON POJAZDÓW ELEKTRYCZNYCH
    Łódź, ul. Żeromskiego 51
    NIP: 7272791835
  • E-mail:info@gobikes.pl
  • Telefon510 101 224
    501 080 577
  • ZAPRASZAMY pon - pt: 10:00 - 18:00
    sobota: 10:00 - 15:00

Przerzutki w rowerach i różnice między nimi

alt

W obecnych czasach trudno wyobrazić sobie rower bez przerzutek a już z pewnością nie potrafimy wyobrazić sobie roweru elektrycznego pozbawionego tegoż elementu. Tylko jak w gąszczu technologiczny rozwiązań znaleźć właściwe dla siebie. W tym krótki przewodniku postaramy się rozwiać wszystkie wątpliwości i odpowiedzieć na wszystkie pytania.

Pierwszy i podstawowy podział przerzutek wynika z ich konstrukcji a co za tym idzie ich umiejscowienia. Najpopularniejszym zdecydowanie rozwiązaniem są przerzutki zewnętrzne, które poprzez zmianę swojego położenia powodują przerzucanie łańcucha pomiędzy trybami korby lub zębami kasety. Zupełnie inna grupę stanowią przerzutki wewnętrzne, których podstawą działania jest przekładania planetarna, składająca się z układu obracających się zapadek, zębatek i pierścieni. Przerzutkę wewnętrzną montuje się najczęściej wewnątrz tylnej piasty.

                Przerzutka zewnętrzna                                 Przerzutka wewnętrzna
altalt

Przerzutka zewnętrzna
Ten rodzaj systemu zmiany przełożeń zyskał zdecydowanie większą popularność i jest znacznie powszechniejszy. Charakteryzuje się większym wachlarzem przełożeń co jest szczególnie ważne w trudniejszym terenie, stosunkowo prosta konstrukcja wpływa na zmniejszenie wagi i łatwość w regulacji i serwisowaniu.Bardzo istotną cechą przerzutek zewnętrznych jest również znacznie mniejszy opór własny całego napędu oraz możliwość zmiany biegów pod obciążeniem, w trakcie intensywnego pedałowania.  Niestety cały mechanizm przerzutki zewnętrznej jest bardziej narażony na zabrudzenia i uszkodzenia . Pamiętać należy również o tym, iż nieumiejętne korzystanie z takiej przerzutki (zły dobór przełożeń powodujący krzyżowanie się łańcucha) może również wpłynąć na szybsze jej zużycie.

Przerzutka wewnętrzna
Zalety przerzutek których konstrukcja zamyka się w piaście tylnego koła wykorzystywane są przede wszystkim w rowerach miejskich, gdzie szeroki wachlarz przełożeń nie jest tak niezbędny. Taki system umożliwia montaż osłony łańcucha, która nie tylko chroni łańcuch przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych ale również chroni odzież przed zabrudzeniem co z pewnością docenią użytkownicy rowerów miejskich. Przerzutki tę ze względu na swoją budowę ( zamknięcie w szczelnej piaście ) są zdecydowanie bardzie odporne na szkodliwy wpływ czynników atmosferycznych a także na uszkodzenia mechaniczne co wpływa na ich bezawaryjność. Amatorzy miejskich dżungli docenią zapewne fakt, iż przerzutka wewnętrzna umożliwia zmianę przełożenia nawet w trakcie postoju a te w mieście zdarzają się nader często.

Klasyfikacja przerzutek zewnętrznych Shimano

Shimano XTR  - stanowi klasę samą dla siebie. Najlżejsza i najprecyzyjniejsza z przerzutek tego japońskiego producenta dedykowana dla profesjonalistów i zawodowców
Shimano XT - Jakością nie ustępuje poprzednikowi charakteryzuje się nieznacznie większą wagą ale i niższa ceną. Dedykowana zaawansowanym użytkownikom i przez nich najczęściej wybierana
Shimano SLX - To grupa przerzutek które są bardzo zbliżone wagą, jakością i przeznaczeniem do grupy XT, podobnie jak poprzedniczka obsługuje 12 przełożeń.
Shimano Deore - Przerzutki tej grupy swym przeznaczeniem trafiają do szerszego grona odbiorców ze względu na nie wygórowaną cenę z jednoczesnym zachowaniem bardzo wysokiej jakości i względnie niskiej wagi. Pamiętać jednak należy, iż współpracuje tylko z 10 rzędowymi kasetami.
Shimano Alivio - Osprzęt z tej grupy dedykowany jest dla kaset 9-cio rzędowych nie należy do najlżejszych ale za to charakteryzuje się prawdopodobnie najlepszym stosunkiem ceny do jakości.
Shimano Acera i Altus - To podstawowe grupy osprzętu występujące w wersjach z 8 i 9  przełożeniami często wykorzystywane w rowerach miejskich i turystycznych.

Klasyfikacja przerzutek wewnętrznych Shimano

Obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem dostępnym na rynku a co za tym idzie stosowanym w wielu rowerach miejskich dostępnych w naszym sklepie jest system zmiany przełożeń Shimano NEXUS. Występuje on w trzech podstawowych odmianach różniących się od siebie ilością przełożeń. W chwili obecnej nexus daje nam możliwość korzystania z 3, 7, lub ośmiu przełożeń. Pamiętać należy, że poszczególne biegi nie są rozłożone proporcjonalnie w całym zakresie ( co obrazuje grafika poniżej ) i wpływa to bezpośrednio na charakterystykę pracy a w konsekwencji na komfort jazdy.


alt

Decydując się na przerzutki wewnątrz piasty należy zwrócić uwagę, iż mogą one się różnic rodzajem zastosowanego hamulca:

  • tarczowy - piasty są dostosowane do montażu tarczy hamulcowej w standardzie Center-Lock. Hamulec jest uruchamiany dźwignią na kierownicy
  • rolkowy - do piasty jest przymocowany specjalny hamulec rolkowy uruchamiany dźwignią na kierownicy
  • torpedo - hamulec znajduje się wewnątrz piasty wielobiegowej i jest uruchamiany przez wsteczne obrócenie pedałami
  • V-brake - piasta jest pozbawiona hamulca (przez to jest lżejsza). Rower musi mieć zamontowane klasyczne hamulce szczękowe (V-break)

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Czy wiesz że...

Warto wiedzieć

Rower elektryczny - nowy czy używany?

Rower elektryczny - nowy czy używany?

Wyświetleń: 50
Zakup roweru elektrycznego to inwestycja w wygodę, zdrowie i nowoczesny transport. Jednak wybór między nowym rowerem kupionym w autoryzowanym sklepie a używanym modelem z ogłoszenia może rodzić wiele pytań i wątpliwości. Na co zwrócić uwagę? Warto przeczytać!
TENWAYS najlepszym miejskim e-rowerem?

TENWAYS najlepszym miejskim e-rowerem?

Wyświetleń: 19

Nazwa TENWAYS może mieć kilka interpretacji, które podkreślają filozofię marki oraz jej podejście do projektowania rowerów elektrycznych. „Ten Ways” jako 10 sposobów na jazdę rowerem – sugeruje, że rowery TENWAYS sprawdzą się w różnych warunkach i dla różnych użytkowników. Może to oznaczać:

Rower elektryczny - przebój miejskich ulic!

Rower elektryczny - przebój miejskich ulic!

Wyświetleń: 37
Rower elektryczny – pięć ważnych powodów za! Czy marzyłeś kiedyś o dojazdach do pracy, szkoły czy na uczelnię, które nie kończą się stresem, zmęczeniem i do tego są najtańsze z możliwych? Rower elektryczny to idealne rozwiązanie dla mieszczuchów...
Rower elektryczny - w Twojej firmie!

Rower elektryczny - w Twojej firmie!

Wyświetleń: 4379
Odliczenie podatku po zakupie roweru elektrycznego na firmę - czy to możliwe? Oczywiście! Przedsiębiorcy odwiedzający nasz salon w wielu przypadkach dopiero przy zakupie dowiadują się, iż mogą odliczyć rower, hulajnogę  lub inny e-pojazd od podatku. Oto najczęściej zadawane pytania.
Rower elektryczny - jazda po śniegu i zimą.

Rower elektryczny - jazda po śniegu i zimą.

Wyświetleń: 24
Jazda rowerem elektrycznym zimą może być przyjemna i bezpieczna, jeśli zadbasz o odpowiednie przygotowanie. Oto najważniejsze aspekty, na które warto zwrócić uwagę: przygotowanie roweru, ubiór, technika jazdy, konserwacja po jeździe...
Rower elektryczny - serwis komputerowy

Rower elektryczny - serwis komputerowy

Wyświetleń: 18
Nawet jeśli sam posiadając wiedzę i umiejętności jesteś w stanie ogarnąć technicznie bieżący serwis swojego elektrycznego roweru, to sprawdzanie stanu systemu elektrycznego i diagnostykę przez komputer warto powierzyć specjalistom.
Rower elektryczny - zakup po sezonie?

Rower elektryczny - zakup po sezonie?

Wyświetleń: 21
Korzystanie z posezonowych obniżek cen i promocji przy zakupie rowerów elektrycznych to doskonała okazja, aby zaoszczędzić pieniądze, jednocześnie zyskując wysokiej jakości sprzęt. Oto kilka powodów, dla których warto zdecydować się na zakup w tym czasie.
Przerzutki w rowerach i różnice między nimi

Przerzutki w rowerach i różnice między nimi

Wyświetleń: 1851
W obecnych czasach trudno wyobrazić sobie rower bez przerzutek a już z pewnością nie potrafimy wyobrazić sobie roweru elektrycznego pozbawionego tegoż elementu. Tylko jak w gąszczu technologiczny rozwiązań znaleźć właściwe dla siebie.
Jaki rower wybrać? Pomocne informacje!

Jaki rower wybrać? Pomocne informacje!

Wyświetleń: 2542
Jazda na rowerze elektrycznym to nowa jakość, przyjemność, której nie da się porównać z niczym innym. Elektryczna rewolucja, której jesteśmy świadkami sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na zakup e-roweru, ale jak wybrać ten który spełni nasze oczekiwania?
Rozmiary rowerów. Ważne przy zakupie!

Rozmiary rowerów. Ważne przy zakupie!

Wyświetleń: 6253
Zakup roweru elektrycznego to poważna inwestycja, wymagająca dokładnego przeanalizowania potrzeb i oczekiwań. Komfort i przyjemność z jazdy jest w dużej mierze uzależniona od rozmiaru ramy a co za tym idzie od wyboru jakiego dokonamy przy zakupie.
 
Ikona
Największy wybór i najlepsze marki. Raty. Leasing.
Cała oferta publikowana na stronie jest dostępna w naszym sklepie stacjonarnym. Nie publikujemy oferty, której nie posiadamy. W wyjątkowych przypadkach jeśli jest na zamówienie wyraźnie to zaznaczamy.
Ikona
Fachowe doradztwo poparte
10 letnim doświadczeniem.

Pomagamy w wyborze  e-roweru  z zachowaniem najlepszej możliwej relacji jakości do ceny, wyposażenia i przeznaczenia. Wyjaśnimy różnice między modelami oraz w ich działaniu. Wskazujemy plusy i minusy każdego wyboru.
Ikona
Jazda testowa przed zakupem.
Przegląd "zerowy" w cenie. 

Każdy e-rower przed zakupem można sprawdzić podczas jazdy testowej. Po dokonaniu wyboru zostanie sprawdzony i przygotowany przez serwis do jazdy. Podzielimy się wiedzą praktyczną, która pozwoli czerpać radość z jazdy oraz długie bezawaryjne użytkowanie.

 
Ikona
Serwis gwarancyjny i po gwarancyjny na miejscu.
Posiadamy autoryzację BOSCH, YAMAHA, SHIMANO, BAFANG oraz producentów wszystkich sprzedawanych e-rowerów. Nasz serwis wyposażony jest w narzędzia informatyczne oraz mechaniczne pozwalające zadbać o zakupiony rower przez cały okres jego użytkowania.


 
Newsletter

 

Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu