Jaki rower wybrać? Pomocne informacje!
Obecnie rower elektryczny przestaje być czymś niezwykłym a staje się elementem otaczającej nas codzienności. Grupą odbiorców nie są tylko osoby starsze a całe rzesze rowerzystów, zarówno tych którzy wykorzystują rower rekreacyjnie i okazjonalnie jak i ci którzy z roweru uczynili środek codziennego transportu.
Jazda na rowerze elektrycznym to nowa jakość, przyjemność, której nie da się porównać z niczym innym. Elektryczna rewolucja, której jesteśmy świadkami sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na zakup roweru ze wspomaganiem.
Jaki rower wybrać ? To pytanie chyba najczęściej pojawia się przed zakupem e-roweru, odpowiedz na nie, nie jest prosta i na pewno nie jest oczywista. Zanim zdecydujesz się na zakup pierwszego elektryka musisz odpowiedzieć sobie na kilka zasadniczych pytań, a odpowiedzi z pewnością pomogą podjąć właściwą decyzję.
- Jak często będę jeździł na rowerze elektrycznym? Jesteśmy przekonani, że częściej ;-)
- Jakie będzie jego podstawowe zastosowanie? dojazdy do pracy a może wycieczki za miasto
- Jaki dystans chciałbym pokonywać ?
- Gdzie będę jeździł?
- W jakim terenie i po jakiej nawierzchni zamierzam się poruszać?
- Czego brakuje mi w rowerze, który wykorzystywałem dotychczas?
Kompleksowo wyposażony miejski rower elektryczny niebywale ułatwia szybkie pokonywanie nawet dalszych dojazdów do pracy. Niska rama sprawia, iż bez uczucia dyskomfortu i w dowolnym stroju, możemy szybko ruszać spod świateł, sprawnie omijać samochody w korku, czy też spokojnie toczyć się po ścieżce rowerowej. Dodatkowe wyposażenie bagażnik, kosz na zakupy czy błotniki sprawią, iż rower tego typu stanie się niezastąpionym kompanem podczas codziennych wypraw w głąb miejskiej dżungli, a seryjnie montowane oświetlenie zwiększy poziom bezpieczeństwa. Nie zapominajmy o najmłodszych, miejski elektryk świetnie poradzi sobie z dodatkowym obciążeniem w postaci fotelika dla dziecka a nawet przyczepki dla trochę starszych maluchów a my możemy pedałować bez zwiększania wysiłku. Decydując się na rower miejski warto zwrócić uwagę na rodzaj przerzutek w jakie wyposażony będzie nasz rower, najbardziej komfortowym rozwiązaniem będzie system zmiany przełożeń wmontowany w piastę tylnego koła pozwalający na zmianę biegu nawet podczas postoju co znacząco poprawi komfort podczas poruszania się po mieście gdzie wyjątkowo często zmuszeni jesteśmy do postoju.
w skrócie :
- niska rama
- wyprostowana pozycja
- komfort i wygoda
- krótkie i średnie dystanse
- dodatkowe wyposażenie
- oświetlenie
- styl w nowoczesnym wydaniu
- zawsze na czas w nienagannym stanie
Rower trekkingowy- długie wycieczki bez wysiłku
Rowery trekkingowe stanowią pomost i kompromis pomiędzy komfortem podróżowania rowerów miejskich a możliwościami i wolnością jakie daje rower MTB. Rowery te powstały z myśla o aktywnej turystyce. Dalekie wycieczki nie są im straszne. Geometra ramy sprawia, że długie dystanse jesteśmy w stanie pokonywać be uczucia zmęczenia i dyskomfortu. W wielu wypadkach rowery te wyposażone są przedni amortyzator zwiększający przyjemność jazdy a przede wszystkim podnoszący bezpieczeństwo w trudniejszym terenie. Wyposażenie w niczym nie odbiega od wyposażenia rowerów miejskich, błotniki, bagażniki i oświetlenie stanowią standard w tej klasie pojazdów elektrycznych. Szeroki zakres przełożeni umożliwia podróżowanie w niemalże każdym terenie. A mocny silnik i baterie o dużej pojemności gwarantują nawet bardzo długie wycieczki podczas których skupić się możemy na czerpaniu przyjemności z jazdy bez wysiłku. Bez cienia wątpliwości możemy stwierdzić, że trekingowy rower elektryczny jest najbardziej uniwersalnym środkiem transportu.
w skrócie:
komfort w każdych warunkach -
możliwość pokonywania długich dystansów -
uniwersalność -
bogate wyposażenie -
pojemna bateria -
mocny silnik -
sportowa charakterystyka -
Rower MTB- gdzie diabeł nie może..
Tam na elektrycznym MTB dojedziesz. Gdybyśmy chcieli jednym słowem opisać tę kategorie e-rowerów zdecydowanie byłby to słowo BEZKOMPROMISOWO. Górskie rowery elektryczne to potężna wyjątkowo wytrzymała rama, przedni amortyzator a wielu przypadkach także amortyzator tylni, wzmacniane obręcze kół, potężne opony, tarczowe hamulce gwarantujące bezpieczeństwo w każdych warunkach, wydajny system napędu oparty na najmocniejsze silniki i pojemne baterie w pozwalający pokonać najtrudniejszy teren i największe wzniesienia.A reszta? No cóż .Frajda z jazdy.
w skrócie:
- wytrzymała rama
- mocne hamulce
- niezwykle mocne koła w trzech rozmiarach
- jazda w dowolnym terenie
- frajda z jazdy
- mocny silnik
- wsparcie podczas podjazdów
Napęd
Lokalizacja silnika i jego moc to dwa niezwykle istotne aspekty, które mogą pomoc w wyborze roweru elektrycznego. Silnik w e-rowerze może być ulokowany centralnie, w tylnym kole jaki i w kole przednim. Silnik centralny gwarantuje równomierne rozłożenie masy, najniższy środek ciężkości, a charakterystyka jazdy jest najbardziej zbliżona do jazdy zwykłym rowerem. Jest to najlepszy wybór do jazdy sportowej. Silnik umiejscowiony w tylnym kole, gwarantuje bezpośrednie przełożenie napędu zwiększając dynamikę. Napęd umiejscowiony w piaście przedniego koła, jest rozwiązaniem najatrakcyjniejszym cenowo lecz niesie pewne ograniczenia dotyczące terenu i warunków w jakich chcielibyśmy się poruszać. Nie bez znaczenia jest moc jest moc silnika wspomagającego rowerzystę w większości przypadków jest to 250 Watt co pozwala na wsparcie podczas jazdy z prędkością do 25km/h , lecz w naszej ofercie znajdują się rowery wyposażone w silnik o mocy sięgającej nawet 500 Watt co pozwala na wsparcie kierującego przy prędkości sięgającej 45 km/h pamiętać jednak należy, iż pojazd taki należy zarejestrować i ubezpieczyć.
Baterie
Najważniejszym parametrem dotyczącym baterii zainstalowanych w naszych rowerach elektrycznych jest ich wydajność mierzona w Wh ( watogodzinach ), wartość ta najczęściej zawiera się pomiędzy 400Wh a 600Wh . Pamiętać należy jednak, iż że wzrostem tej wartość również nieznacznie rośnie waga akumulatora. Wydajność decyduje jaki dystans jesteśmy w stanie przejechać pomiędzy ładowaniami im większa tym większy odcinek pokonamy, lecz nie tylko wydajność baterii będzie miała wpływ na maksymalny zasięg naszego elektryka, wiele zmiennych takich jak, teren po jakim się poruszamy, warunki atmosferyczne, przełożenia, częstotliwość postojów, ciśnienie w oponach czy w końcu masa rowerzysty może przyczynić się do wydłużenia lub skrócenia maksymalnego zasięgu naszego pojazdu, a zatem trudno jest precyzyjnie określić zasięg naszego roweru ale szacowane wartości mieszczą się w granicach między 50 a 200 kilometrów.
Więcej szczegółowych informacji o systemach napędu stosowanych w naszych rowerach znajdziesz
Mamy nadzieje, że nasz przewodnik pomógł choć częściowo odpowiedzieć na Państwa pytania. W razie jakichkolwiek wątpliwości zapraszamy do naszego salonu przy ulicy Żeromskiego 51 w Łodzi gdzie doradcy i specjaliści odpowiedzą na wszystkie pytania a jazda próbna na pewno rozwieje wszelkie wątpliwości. Zapraszamy.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Czy wiesz że...